TRAVEL TRIPOD – PODPORA

TRAVEL TRIPOD – MĚŘENÍ STABILITY A ZATÍŽENÍ

Při návrhu stativu PD Travel Tripod bylo naším cílem vytvořit ultra přenosný stativ, který ale stále nabízí profesionální výkon. „Profesionální“ je samozřejmě subjektivní pojem, ale ve zkratce to znamená:

 • Bezpečně nést často používané profesionální fotoaparáty – jako jsou full-frame DSLR a objektiv 70-200mm
 • Pořizovat s touto výbavou ostré a vysoce kvalitní fotografie
 • Lze jej vysunout do úrovně očí většiny lidí
 • Zvládnout všechny tyto věci stejně jako (nebo lépe než) mnohem větší cestovní stativy dostupné na trhu, které často používají profesionální fotografové

Některé z těchto standardů jsou také subjektivní. Sestavy fotoaparátu a objektivu se nekonečně liší co do velikosti, hmotnosti a rozložení hmotnosti. Jak ostré jsou vaše fotografie závisí na mnoha faktorech, jako je ohnisková vzdálenost, vítr a typ terénu, na kterém stojíte. Ale jedna věc, kterou lze udělat velmi přesně a vědecky, je změřit, jak se chovají různé stativy a porovnat je mezi sebou.

Tento článek popisuje, jak jsme použili opravdu vědecký přístup k testování celkového výkonu (zejména stability a zatížení) stativu Travel Tripod a k jeho srovnání s jinými vysoce kvalitními cestovními stativy na trhu. Toto testování bylo rozhodující součástí vývoje produktu a je hmatatelným důkazem, který podporuje všechna naše oslavná tvrzení našeho marketingového týmu o tomto produktu.

Pokud opravdu chcete jít do hloubky co se týče výkonnostních parametrů, přečtěte si finální recenzi PD Travel Tripod na webu TheCenterColumn.com.

Což nás přivádí k dalšímu bodu…

SEZNAMTE SE S DAVIDEM BERRYRIESEREM Z THECENTERCOLUMN.COM

Je opravdu velkou náhodou, že člověk, který je pravděpodobně největším světovým nezávislým odborníkem na testování stability stativů, žije nedaleko od nás. Seznamte se s Davidem Berryrieserem, Stanfordským fyzikem a zakladatelem TheCenterColumn.com.

U zrodu webu The Center Column byla Davidova snaha najít nejlepší stativ. Uvědomil si, že navzdory nepřeberné spoustě recenzí stativů, srovnání a diskusí na online fórech skutečně neexistuje jasná a konzistentní metodologie pro měření stability stativů. Použil proto své fyzikální zázemí, garáž a volný čas, aby takovou metodologii vytvořil.

NEJDŘÍVE SI PŘEČTĚTE DAVIDOVU RECENZI

Jak již bylo zmíněno, Davidova recenze PD Travel Tripod je s ohledem na testování stability a výkonu ta nejúplnější, jakou jsme kdy viděli. Zbytek tohoto článku odkazuje mnohokrát na Davidova data.

STABILITA VS. KOMPAKTNOST – KOMPROMIS

Nemusíte být fyzik, abyste věděli, že větší a těžší stativy bývají stabilnější než menší a lehčí. V některých situacích – jako je studiová fotografie – není velikost a hmotnost stativu nijak důležitá. U cestovních stativů je naopak velmi důležitá. Při porovnávání stability cestovního stativu byste tedy měli porovnávat a zvažovat i velikost a hmotnost cestovního stativu.

David pro to vytvořil bodovací systém vztažený k objemu (VW). Zde je další z jeho článků, které to vysvětlují. Níže uvedené grafy vycházejí z Davidových dat.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak David provádí testování stability. Nejprve však začneme s výsledky jeho testování.

V TUHOSTI VZATEŽENÉ K OBJEMU (A TEDY SNADNOSTI PŘEPRAVY) PATŘÍ PD TRAVEL TRIPOD K TOMU NEJLEPŠÍMU

Následující tabulka ukazuje, jak je na tom PD stativ (karbonový i hliníkový) v porovnání s jinými cestovními stativy, které testoval.
Modrá – PD Travel Tripod stativy

Červená – 3 velmi oblíbené modely cestovních stativů, se kterými jsme udělali spoustu srovnávacích testů. To neznamená, že byste náš stativ měli srovnávat pouze s těmito. Jedná se o 3 často prodávané modely, které jsou obecně doporučovány našimi prodejci, dalšími fotografy a recenzenty na YouTube. Jsou také podobné s PD Travel Tripod, pokud jde o počet sekcí nohou, velikost po sbalení a výšku.
(slopuce: cena [$], tuhost [Nm], délka [„], hmotnost [lb], objem [L], VW score)

Pokud tedy jde o stabilitu vztaženou k objemu (VW score), PD Travel Tripod si proti svým konkurentům stojí velmi dobře. Několik poznámek:

 • Jak přesně se vypočítává skóre VW naleznete dole na této stránce
 • Tento seznam ukazuje 20 nejlepších stativů, v úplném seznamu jich je 26
 • Stativy LeoFoto v tomto seznamu postrádají středový sloupek. To znamená, že jejich plná výška po rozložení je menší a jejich složená délka je výrazně větší než u PD Travel Tripod
 • Ceny stativů Gitzo, RRS a LeoFoto v tomto seznamu nezahrnují kulové hlavy, které mohou snadno přidat dalších 100 – 400$. Cena PD Travel Tripod zahrnuje kulovou hlavu
 • Hliníkový „PD Aluminium“ je předprodukčním modelem. Produkční model má nepatrně odlišnou specifikaci ale stejnou výšku a objem jako karbonový PD Travel Tripod

V ABSOLUTNÍ TUHOSTI JE PD TRAVEL TRIPOD SROVNATELNÝ S OSTATNÍMI KVALITNÍMI STATIVY

Zde je tabulka se stejnými stativy, řazenými podle absolutní tuhosti:

Další důležité poznámky:

 • Opět je v tabulce prvních 1-20 z celkem 26 testovaných cestovních stativů. Oba PD stativy se umístili uprostřed pole
 • Hodnocení tuhosti se měří bez stativových hlav, protože mnoho dražších stativů v seznamu neobsahuje v základním balení hlavy. Kompaktní kulová hlava PD (která je dodávána s našimi PD cestovními stativy) má ve srovnání s jinými standardně tvarovanými kulovými hlavami velmi dobrou tuhost, a proto je v praxi celková tuhost stativu PD Travel Tripod o něco lepší, než vyplývá z tabulky porovnávající PD stativ s konkurencí

Ano, PD Travel Tripod nemá absolutně nejvyšší tuhost ze všech těchto stativů. Jeho absolutní tuhost je však s nimi srovnatelná. Mějte na paměti, že měření tuhosti nemá smysl bez kontextu. Každý ze stativů v tomto seznamu můžete použít s full-frame DSLR fotoaparátem s objektivem 70-200 a pořídíte ostré fotografie ve většině podmínek. Podle Davida toto zvládne každý stativ s tuhostí větší než cca 300. Jaký je pak rozdíl mezi 400, 500 a 600? Vyšší číslo znamená, že stativ vám umožní pořídit ostřejší záběry ve více situacích a s těžší výbavou.

VE SNADNOSTI PŘEPRAVY JE PD TRIPOD NEJLEPŠÍ VE SVÉ KATEGORI

Zde je tabulka se stejnými stativy, řazenými podle objemu po sbalení:
 • Hliníkový „PD Aluminium“ je opět předprodukčním modelem. Produkční model má stejné rozměry jako karbonový PD Travel Tripod, takž by se dostal také na první místo

VE VÝŠCE PO ROZLOŽENÍ PATŘÍ PD TRIPOD MEZI NEJLEPŠÍ VE SVÉ KATEGORI

Zde je tabulka se stejnými stativy, řazenými podle výšky po rozložení:
 • Produkční hliníkový „PD Aluminium“ má stejné rozměry jako karbonový PD Travel Tripod, takž by se dostal také na páté místo

Výška je tradičně jedním z největších kompromisů při nákupu cestovního stativu a naše jedinečná architektura nám umožnila problém vyřešit. Věříme, že stativ, který lze vysunout do úrovně očí, není absolutní nutnost, ale je často důležitým aspektem použitelnosti. Hrbení se brzo stane otravou.

PD TRAVEL TRIPOD NENÍ LEVNÝ, ALE ZDALEKA NE NEJDRAŽŠÍ

Nakonec je uveden seznam seřazený podle ceny. Je důležité znovu připomenout, že modely v tabulce před PD Travel Tripod neobsahují kulovou hlavu, která může stát klidně 100 až 400$.

Pozn. ceny v USD neobsahují DPH.
PD Travel Tripod nepatří mezi nejlevnější cestovní stativy na trhu. Sepsali jsme dlouhý článek o tom, proč náš stativ stojí tolik, kolik stojí. Pokud vás to zajímá, doporučujeme si přečíst.

Stručně řečeno, vývoj PD Travel Tripod trval 4 roky. Jeho jedinečná konstrukce obsahuje 336 součástek. Mnoho z těchto součástek a komponent vyžaduje testování (pro zajištění kvality) daleko nad rámec toho, co je nezbytné u tradiční konstrukce stativů. Usilovně pracujeme na zajištění spravedlivých odměn a bezpečných podmínek pro zaměstnance našich výrobních provozů. Naše stativy (a všechny výrobky, které vyrábíme) jsou 100% uhlíkově neutrální a poskytujeme na ně doživotní záruku.

Rozhodně lze pořídit kvalitní cestovní stativ za méně peněz. Na tom, že za cenou našich produktů je opravdová hodnota, však stojí naše pověst.

NEZAPOMEŇTE, ŽE VŠECHNO JE RELATIVNÍ!

Nezbývá než zdůraznit, že výše uvedená skóre nejsou absolutní. Každý stativ v tomto seznamu udrží vaši D5 + 70-200 a poskytne vám dokonale ostré snímky v mnoha různých podmínkách. A naopak žádný ze stativů v tomto seznamu vám nezaručí dokonale ostré snímky s veškerou možnou foto výbavou za všech možných podmínek. Stativ s vyšším skóre vám jednoduše řečeno poskytne ostré snímky ve větším rozsahu podmínek a/nebo v kompaktnějším balení.

NOSNOST NEBO POVOLENÉ ZATÍŽENÍ MAJÍ JEN MINIMÁLNÍ VYPOVÍDACÍ HODNOTU

Otázka „nosnosti“ nebo „povoleného zatížení“ stativu nemá jednoduchou odpověď. Zatímco Peak Design Travel Tripod inzeruje nosnost 9.1 kg (20 lb), můžete na něj připevnit zařízení o hmotnosti více než 36.3 kg (80 lb) aniž by středový sloupek proklouzl. Výsledná fotografie ale bude pravděpodobně méně ostrá, zejména pokud fotografujete s ohniskovou vzdáleností 400 mm a vítr má rychlost 65 km/h.

Statický údaj „nosnost“, který udává mnoho výrobců stativů (včetně nás), je do značné míry bezvýznamný. Pro jeho měření neexistuje žádná žádný standardní postup a většina výrobců ani nevysvětluje, jak dospěli k číslu, které inzerují. Zde jsou Davidovy myšlenky na toto téma.

„Nosnost“ je v podstatě měřítkem toho, jak je stativ tuhý/stabilní. Problém je v tom, že tuhost stativu není snadné vyjádřit jedním číslem.

Proto se nám moc líbí to, čemu se David věnuje na The Center Column. Vytváří empirickou metodiku pro testování stability stativu. Tyto výsledky pak zpracovává a nabízí jejich analýzu, která zohledňuje všechny různé kontexty a způsoby použití, které lze u stativu předpokládat. Výsledkem je holistický pohled na to, v čem je stativ lepší (nebo horší) ve srovnání s dalšími podobnými stativy.

Pojďme se podívat na tuto testovací metodiku.

STABILITA = TUHOST A TLUMENÍ

Schopnost stativu držet fotoaparát v dokonalém klidu lze měřit dvěma způsoby: tuhost a tlumení.

Tuhost: Stativ je schopen odolat pohybu způsobenému vnější silou.
To je to, co drží fotoaparát v klidu navzdory vlivům, jako jsou gravitace a vítr, které na něj působí.

Tlumení: Schopnost stativu vrátit se do klidu, jakmile se pohne.

Žádný stativ neudrží všechny typy výbavy ve všech možných podmínkách. Když se fotoaparátu nebo stativu dotknete nebo přijde prudký náraz větru, fotoaparát se pohne. Tento pohyb vytváří vibrace a tlumení měří, jak rychle stativ vibrace zastaví.

MĚŘENÍ TUHOSTI A TLUMENÍ

Pojďme si to rozebrat:

 • Na stativ jsou umístěna velká závaží (těžká i velká, s velkým momentem setrvačnosti).
 • Ťuknutím se závaží rychle rozpohybuje tam a zpět (rozkmitá).
 • Rychlost (frekvence) kmitání se měří, což umožní vypočítat tuhost.
 • Také se měří doba než se kmitání zastaví, což vám umožní vypočítat tlumení.
 • Rozkmitáním závaží ve svislém směru se změří tuhost/tlumení v náklonu.
 • Rozkmitáním závaží ve vodorovném směru se změří tuhost/tlumení v rotaci.
 • Každý test je prováděn vícekrát a výsledky jsou zprůměrovány.
Takto vypadá test prototypu PD Travel Tripod:
Takto vypadá test prototypu PD Travel Tripod:
V tomto srovnání můžete na vlastní oči vidět, že prototyp PD Travel Tripod (nahoře) vibruje horizontálně výrazně rychleji než MeFoto (dole), což znamená, že má větší tuhost. PD Travel Tripod se také přestane pohybovat podstatně rychleji než MeFoto, což znamená, že má lepší tlumení vibrací. Prototyp PD Travel Tripod má tedy celkově lepší tuhost. Pro přesné výsledky měření s produkčním PD Travel Tripod přejděte nahoru.

VÝPOČET STABILITY VZTAŽENÉ K OBJEMU

Další krok zahrnuje zpracování souboru dat tak, aby vzniklo snadno porovnatelného skóre stability.
Zde je vzorec pro výpočet tohoto skóre:

Vstupy:

Tuhost se měří dvěma způsoby: tuhost v náklonu (PitchStiff) a tuhost v rotaci (YawStiff).*

Tuhost v náklonu určuje vertikální tuhost (brání pohybu nahoru a dolů) a tuhost v rotaci určuje horizontální tuhost (brání pohybu ze strany na stranu/rotaci). Použití harmonického průměru tuhosti v rotaci a náklonu dává průměr vychýlení směrem k horšímu z těchto dvou. Stativ je pouze tak dobrý jako jeho nejslabší článek.

Tuhost se počítá v newtonmetrech na radián, což je velikost úhlové síly (točivého momentu), která je potřebná pro pootočení stativu o jeden radián (cca 57 st.). Skutečná měření se provádějí v mnohem menším měřítku (jako miliradiány neboli 1/1000 radiánu) a násobí se, aby se snáze porovnaly.

Každý stativ je testován 6-krát, třikrát pro tuhost/tlumení v rotaci a třikrát pro tuhost/tlumení v náklonu. Tester zaznamenává data pomocí počítače Raspberry Pi s akcelerometrem, který data automaticky shromažďuje a vykresluje ihned jakmile se stativ přestane pohybovat. Čísla ze 3 testů jsou průměrovány a poté vloženy do výše uvedeného vzorce, čímž se získá harmonický průměr tuhosti.

Průměr tuhosti je pak normalizován výškou a hmotností stativu. To mění skóre stability na skóre stability vztažené k objemu (skóre VA ve výše uvedených tabulkách). Jak již bylo uvedeno výše, výška po rozložení a hmotnost jsou neoddělitelně spjaty se stabilitou. Souvisí i s praktičností stativu. Proto jsou do rovnice přidány i výška a hmotnost. Výškou se násobí, což mírně penalizuje kratší stativy. Hmotností se dělí, který mírně penalizuje těžší stativy.

* Tlumení vibrací není v tomto skóre záměrně zahrnuto (pozn. tlumení vibrací má PD Travel Tripod dle tesů vynikající). Přestože je tlumení vibrací významným faktorem celkové stability a my v PD jsme jej intenzivně testovali, David považuje tlumení vibrací za méně podstatné pro celkovou stabilitu než je tuhost. Zde to vysvětluje.

CHCETE VĚDĚT VÍCE?

Pokud jste dočetli až sem a stále se chcete vědět více, znamená to jednu ze dvou věcí: buď jste David Berryrieser, nebo se opravdu chcete dozvědět úplně všechno o parametrech a testování stativů na TheCenterColumn.com. Užijte si to.

OneFive s.r.o. (zastoupení Peak Design pro ČR a SK) - Obchodní podmínky
CZK Česká koruna
EUR Euro